Przejdź do treści

Magazyny15 min czytania

Magazyn wysokiego składowania: Jak dobrać regały, wózki i system WMS pod kątem BHP i kosztów

Magazyn wysokiego składowania to obiekt wykorzystujący regały sięgające ponad 7,2 metra wysokości, co wymaga specjalistycznego sprzętu, systemu WMS oraz dodatkowych zabezpieczeń BHP ze względu na ryzyko pracy na takiej wysokości. Przy zachowaniu standardowej wysokości składowania do 12 metrów zwiększa się efektywność wykorzystania powierzchni gruntowej o ok. 35-40 % w porównaniu do tradycyjnych hal. Nowoczesne hale automatyczne osiągają wysokości do 40 metrów, co umożliwia zagospodarowanie do 100 000 m² powierzchni przy jedynie 2500 m² działki gruntowej.

Magazyn wysokiego składowania - definicja, granice 7,2 m i różnice względem niskiego i średniego składowania

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Magazyn wysokiego składowania to obiekt wykorzystujący regały sięgające ponad 7,2 metra wysokości. Ta granica 7,2 metra stanowi istotny próg, powyżej którego obowiązują szczególne wymagania BHP oraz normy budowlane dotyczące zabezpieczeń i infrastruktury. Praktyczna granica ta wynika z literatury branżowej, a nie z jednolitego aktu prawnego, co wymaga ostrożnej interpretacji przez inwestorów planujących rozbudowę istniejących obiektów.

Wózki VNA wykorzystywane w tym segmencie pracują w korytarzach o szerokości 1,5-1,8 metra zamiast tradycyjnych 3,5 metra, co oznacza znacznie cieńsze przejścia i precyzyjniejszą nawigację. Przykładem takiego rejestru jest regał magazynowy Hayrax FleXo 300x252x80cm z półką o wysokości 80 cm - przy 10 poziomach daje 8 metrów, już powyżej progu 7,2 m, co czyni taki układ wymagającym specjalistycznego sprzętu i szkoleń.

Klasa magazynuZakres wysokościWymagania BHPTypowy sprzętZastosowanie
Niskiego składowaniado 4,2 mPodstawowe zabezpieczeniaStandardowe wózki paletoweMałe sklepy, warsztaty
Średniego składowania4,2-7,2 mDodatkowe ograniczniki prędkościWózki z podnoszoną kabinąFirmy produkcyjne, centra dystrybucyjne
Wysokiego składowaniapowyżej 7,2 mSpecjalistyczne szkolenia, systemy ograniczająceWózki VNA, układnice ASRSE-commerce, 3PL, centra logistyczne

Historia rozwoju systemów składowania w pionie ukazuje wyraźny podział na trzy klasyfikacje, gdzie wysokość regałów determinuje nie tylko pojemność, ale także całkowity koszt eksploatacji i efektywność operacyjną. Magazyny niskiego składowania przechowują towary do 4,2 metra, co odpowiada klasycznym układom regałowym dostępnym w każdym sklepie z wyposażeniem magazynowym.

Dla klasy średniego składowania typowy wybór to regał magazynowy FORTIS LIGHT 5-półkowy o wymiarach 200 cm wysokości - właśnie ten zakres definiuje tę klasę i wymaga już zastosowania wózków z podnoszonym kabinem oraz dodatkowych ograniczników prędkości. Przejście do klasy wysokiego składowania oznacza konieczność użycia wózków VNA oraz systemów automatycznych takich jak układnice ASRS.

Nowoczesne hale automatyczne mogą mieć wysokość regałów nawet do 40 metrów, ale granica 7,2 metra pozostaje kluczowa dla klasyfikacji prawnej i technicznej. Przy tej samej powierzchni 1000 m² magazyn wysokiego składowania z regałami do 12 metrów może pomieścić 5 razy więcej towaru niż magazyn niskiego składowania z regałami 4,2 m - różnica ta przekłada się na krytyczne oszczędności przestrzeni.

Wózek paletowy ręczny FORKBERG o nośności 2500 kg i długości 1150 cm jest typowy dla średniego składowania, ale wymaga modyfikacji dla wysokich regałów, gdzie praca odbywa się w ciasnych korytarzach. W drugim akapicie wyjaśniono, że wyższy skład zwiększa potrzebę systemu WMS, który przypisywał lokalizację, kontroluje stany i koordynuje pracę magazynierów w czasie rzeczywistym - niezbędne narzędzie przy obsłudze regałów takich jak MAGO HX o wymiarach H-400 cm L-286,4 cm i nośności 3000 kg na parę trawersów.

Wysokość regałów wpływa bezpośrednio na wybór wózków - wózek platformowy z nośnością 450 kg i kołami pneumatycznymi jest idealny do pracy w korytarzach o szerokości 1,5-1,8 metra w magazynach wysokich, gdzie wymagana jest stabilność przy przeładunkach na dużej wysokości. Przykładem jest firma, która podniosła wysokość regałów z 4,2 do 8 metrów, zwiększyła pojemność o 90% przy zachowaniu tej samej powierzchni - efekt osiągnięty dzięki precyzyjnemu zarządzaniu przez WMS.

Operatorzy wózków VNA i układnic muszą posiadać dodatkowe uprawnienia, a praca na wysokości wymaga stosowania systemów ograniczających prędkość podnoszenia, które zabezpieczają przed kolizją z konstrukcją regału. Zasługuje na uwagę, że ASRS stają się opłacalne dopiero przy bardzo wysokich regałach powyżej 12 metrów, gdzie klasyczne podejście manualne traci ekonomiczną rentowność.

Rejestr regałów i wózków dla magazynu wysokiego składowania - wybór pod kątem nośności, wymiarów i ceny

Wybór odpowiednich regałów i wózków dla systemu składowania w pionie wymaga precyzyjnego dopasowania parametrów technicznych do wymogów BHP oraz kosztowych. Poniżej przedstawiamy zestawienie modeli dostępnych w 2026 roku, uwzględniających normy PN-EN 15512-1 oraz wymagania Rozporządzenia Ministra Pracy z 2021 r. dotyczące uprawnień operatorów.

Modele regałów - przegląd pod kątem nośności technicznej

Hayrax FleXo 200x252x60cm to klasyczny przykład regałów wysokiego składowania z nośnością 350kg na półkę. Konstrukcja ze stali ocynkowanej spełnia wymogi PN-EN 15512-1 dotyczące nośności konstrukcji stalowych, a cztery półki umożliwiają efektywne wykorzystanie wysokości do 6 metrów. Model ten sprawdza się w centrach dystrybucyjnych przechowujących materiały półproduktów.

Hayrax FleXo 300x252x80cm różni się większą pojemnością dzięki pięciu półkom, zachowując tę samą nośność 350kg. Wymiary 300x252x80cm czynią go idealnym dla szerokich korytarzy VNA o szerokości 2,5 metra, gdzie wymagana jest większa głębokość schowka. Cena netto wynosi 1981.41 zł, co czyni go atrakcyjnym rozwiązaniem dla projektów o średniej skali.

FORTIS LIGHT 5-półkowy z wymiarami 200x200x50cm oferuje niższą nośność 275kg, ale pięć półek zamiast czterech. Ten model jest fundamentalny dla magazynów przechowujących lekkie materiały, takie jak dokumenty czy akcesoria. Jego konstrukcja pozwala na montaż wysokości do 6,5 m, zgodnie z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w systemach pionowych.

Regał DURO 5-półkowy w wymiarach H-202 cm L-200 cm G-50 cm to model z wysoką nośnością 2500 kg, co czyni go niezwykle istotnym przy przechowywaniu ciężkich towarów, takich jak maszyny lub komponenty metalowe. Pięć półek umożliwia równomierny rozkład obciążenia, a cena netto 1298.7 zł odzwierciedla wyższą jakość wykonania.

MAGO HX paletowy o wymiarach 400x286,4 cm i nośności 3000kg to specjalistyczny rejestr dedykowany przechowywaniu palet. Pięć półek umożliwia organizację według kategorii towarów. Model ten spełnia wymogi BHP dla przechowywania materiałów niebezpiecznych oraz stanowi fundamentalny element systemów składowania w pionie w centrach logistycznych.

Regał W-180x120x45 cm to kompaktowe rozwiązanie z 275kg nośnością i pięcioma półkami. Wymiary 180x120x45cm sprawiają, że idealnie zmieści się w ciasnych kątach magazynu, gdzie wymagana jest maksymalna efektywność wykorzystania przestrzeni. Cena netto 640.85 zł czyni go atrakcyjnym dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wózki platformowe i paletowe - charakterystyka modeli

Wózek platformowy z nośnością 450kg i kołami pneumatycznymi stanowi niezwykle praktyczne narzędzie do przenoszenia małych zestawów w wąskich korytarzach VNA o szerokości 1,5-1,8 metra. Regulowany podnosznik i blokada prędkości są istotnymi cechami, które ułatwiają pracę operatorowi. Cena netto 391.86 zł czyni ten model fundamentalnym wyborem dla małych zespołów logistycznych.

Wózek paletowy FORKBERG z długością 1150 cm i nośnością 2500kg to potężne narzędzie do przenoszenia pełnych palet. Praca w korytarzach VNA wymaga też dodatkowych uprawnień operatora zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy z 2021 r., co zwiększa koszt eksploatacji. Cena netto 1040.85 zł odzwierciedla wyższą klasyfikację bezpieczeństwa i trwałość konstrukcji.

Trzeci model wózka paletowego w ofercie to wózek elektryczny o podobnych parametrach, ale z regulowanym podnoszeniem, co czyni go idealnym dla systemów składowania w pionie z częstymi zmianami wysokości. Praca w korytarzach VNA wymaga używania takich rozwiązań, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń regałów i zapewnić płynność przepływu towarów.

ModelWymiary [cm]Nośność [kg]PółkiCena netto [zł]Cena brutto [zł]
Hayrax FleXo 200x252x60200x252x603504447.12549.96
Hayrax FleXo 300x192x60300x192x604504640.85788.24
FORTIS LIGHT 5-półkowy200x200x502755640.85788.24
MAGO HX paletowy400x286,4300051981.412437.13
Regał W-180x120x45180x120x452755640.85788.24
Regał DURO 5-półkowy202x200x50250051298.71597.4
Wózek platformowybrak danych450-391.86481.99
Wózek paletowy FORKBERG11502500-1040.851280.25
Regał Riveto 1,98x1,23x0,92198x123x928005747.85919.85
Regał Riveto 3,00x2,15x0,62300x215x624005878.041079.99
Regał Riveto 1,98x1,54x0,77198x154x778005598.92736.67
Regał Riveto Light 1,98x1,54x0,74198x154x741235217.48267.5

Tabela porównawcza 12 modeli regałów i wózków prezentuje istotne różnice w parametrach technicznych oraz cenach. Wózki FORKBERG oraz platformowe zapewniają maksymalną nośność, ale wymagają operatorów z odpowiednimi uprawnieniami. Regały DURO i MAGO HX są niezastąpione przy przechowywaniu ciężkich towarów, podczas gdy modele Hayrax FleXo i Riveto Light oferują optymalny stosunek jakości do ceny dla lekkich materiałów. Wszystkie modele muszą być montowane zgodnie z wymogami BHP, w tym zgodnie z Rozporządzeniem 2016/425 dotyczącym nośności konstrukcji.

System WMS w magazynie wysokiego składowania - funkcje, integracje i kryteria wyboru

System WMS w systemie składowania w pionie zapewnia precyzyjne przydzielanie lokalizacji wirtualnych, które nie zależą bezpośrednio od fizycznego układu konstrukcji pionowych. Gdy przyjmuje się towar z kodem kreskowym, mechanizm automatycznie określa optymalną pozycję - na przykład poziom 8, sekcja B, rząd 12 - eliminując konieczność ręcznego wprowadzania danych i znacząco redukując ryzyko pomyłek ludzkich. Ta funkcja przypisywania lokalizacji stanowi istotny fundament efektywności operacyjnej w środowisku, gdzie każdy metr sześcienny cenny jest.

Kontrola stanów w czasie rzeczywistym umożliwia monitorowanie ilości produktów na bieżąco, aktualizując dane po każdej operacji potwierdzonej skanowaniem kodów kreskowych. Przy integracji z ERP system synchronizuje informacje co 15 minut w przypadku SAP, natomiast z Symfonią działa w trybie natychmiastowym. Takie podejście do synchronizacji danych pozwala natychmiast wykrywać niedobory oraz nadwyżki, co jest szczególnie istotne przy pracy na dużych wysokościach, gdzie korekta błędów może wymagać specjalistycznego sprzętu.

Aplikacja mobilna na Android umożliwia magazynierom otrzymywanie zadań w czasie rzeczywistym oraz potwierdzanie operacji przez skanowanie. Przykładowo, pracownik z telefonem może otrzymać zlecenie kompletacji z 25 pozycjami, które zrealizuje w ciągu 12 minut, korzystając z integracji z wózkami VNA oraz kierunków dostosowanych do korytarzy o szerokości 1,5-1,8 metra. Koordynacja pracy w czasie rzeczywistym znacząco przyspiesza przepływ towarów w systemach pionowych.

Inwentaryzacja ciągła zastępuje tradycyjną metodę wstrzymującą pracę na 24 godziny. Gdy zamiast tego zatrudnia się rozwiązanie działające w tle, 1000 SKU można zakończyć w 6 godzin, a nie w 24. Monitorowanie rotacji towaru pomaga wykryć asortyment zalegający na regałach, co jest szczególnie istotne przy przechowywaniu produktów o różnej żywotności w systemie składowania w pionie.

Checklist 10 punktów przed zakupem systemu WMS dla magazynu wysokiego składowania

  1. Określ liczbę lokalizacji w magazynie wysokiego składowania
  2. Zdefiniuj gęstość operacji (transakcji dziennie)
  3. Sprawdź możliwość integracji z istniejącym ERP (SAP, Symfonia, Subiekt nexo)
  4. Zweryfikuj dostępność aplikacji mobilnej na Android
  5. Ocena wymagań BHP dla pracy na wysokości
  6. Sprawdź możliwość pracy w chmurze
  7. Zweryfikuj obsługę wózków VNA i ASRS
  8. Określ zapotrzebowanie na inwentaryzację ciągłą
  9. Ocena skali operacji: ile transakcji dziennie
  10. Sprawdź dostępność dashboardu z wskaźnikami

Jak przeprowadzić test integracji z ERP przed wdrożeniem systemu WMS?

Przed pełnym uruchomieniem warto przeprowadzić test integracji na 100 losowych transakcjach, aby zweryfikować poprawność synchronizacji danych. Dzięki temu można wykryć niezgodności w przetwarzaniu dokumentów oraz zweryfikować działanie mechanizmów aktualizacji stanów w czasie rzeczywistym.

Jakie są korzyści z testowania aplikacji mobilnej na Android w trybie offline?

Zainstalowanie aplikacji mobilnej na 5 smartfonach z Androidem i przetestowanie działania w trybie offline pozwala ocenić niezawodność systemu w sytuacjach, gdy łączność sieciowa może być niestabilna. To rozwiązanie jest szczególnie istotne w systemach składowania w pionie, gdzie przerwy w komunikacji mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pracy.

Jak ustalić benchmark dla czasu inwentaryzacji w systemie WMS?

Ustalenie benchmarku polega na określeniu, ile czasu zajmuje inwentaryzacja 1000 SKU - porównaniu wersji ciągłej z tradycyjną. Ten wskaźnik stanowi istotny wymiar oceny efektywności systemu, szczególnie przy przechowywaniu produktów o różnej klasie ryzyka w magazynie z umieszczaniem pionowym.

Bezpieczeństwo i BHP w magazynie wysokiego składowania - wymogi, sprzęt ochronny i szkolenia

Praca na wysokości ponad 7,2 metra wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń BHP zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 czerwca 1974 r. ze zmianami. Przekroczenie tej granicy wysokości aktywuje specjalne procedury dotyczące dostępu, osłon antywłamkowych oraz monitorowania ryzyka kolizji z konstrukcją regałową. Przykładem jest wózek paletowy ręczny FORKBERG o nośności 2500 kg, który wymaga dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych i oprogramowania przy pracy w strefach powyżej 7,2 metra.

Uprawnienia operatorów wózków VNA i układnic

Operatorzy wózków VNA i układnic muszą posiadać dodatkowe uprawnienia zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 15 grudnia 2016 r. Standardowe certyfikaty nie wystarczają przy obsłudze maszyn w korytarzach o szerokości 1,5-1,8 metra, gdzie precyzja manewrowania staje się istotna. W przeciwieństwie do tradycyjnych 3,5-metrowych przejść, wąskie korytarze VNA zwiększają ryzyko kolizji z konstrukcją regału, wymagając specjalistycznego szkolenia z zakresu nawigacji w ograniczonej przestrzeni.

Rozmiar korytarzaWymagane umiejętnościRyzyka dodatkowe
1,5-1,8 mPrecyzyjne manewrowanieKolizje z konstrukcją regału
3,5 mStandardowe manewrowanieMniejsze ryzyko kolizji

Systemy ograniczające prędkość i ochrona przeciwpożarowa

Systemy ograniczające prędkość podnoszenia zabezpieczają przed kolizją z konstrukcją regału, szczególnie w przypadku wysokich układnic. Regał MAGO HX o wymiarach H-400 cm L-286,4 cm i nośności 3000 kg na parę trawersów wymaga wbudowanego ogranicznika prędkości oraz czujników kontaktu. Ochrona przeciwpożarowa musi być dostosowana do wysokości składowania - główny parametr to wysokość 7,2 metra jako granica pomiędzy standardowymi a rozszerzonymi systemami gaśniczymi, które obejmują dodatkowe rury rozpraszające i ssące.

Praktyczne porady minimalizowania ryzyka kolizji z konstrukcją regału

Zainstaluj czujniki powierzchniowe co 5 metrów wysokości przy regałach, aby umożliwić wczesne wykrywanie uszkodzeń konstrukcyjnych. System rejestracji zdarzeń kolizyjnych powinien rejestrować każde zdarzenie przy prędkości powyżej 0,5 m/s, wymagające natychmiastowej analizy przyczyn. Przeprowadzaj kwartalne szkolenia BHP dla operatorów VNA z elementem symulacji wirtualnej na wysokościach ponad 7,2 metra. Wdrożenie pięciu punktów kontrolnych przed każdą operacją na takiej wysokości znacząco redukuje ryzyko wypadków.

  1. Czujniki kolizji przy przedniej klapie wózka
  2. Systemy komunikacji dźwiękowej z centralą
  3. Wyświetlacze odległości w kabinie operatora
  4. Automatyczne hamowce przy wykryciu przeszkody
  5. Rejestrator zdarzeń przy każdej kolizji

Praca na wysokości ponad 7,2 metra wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń BHP zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 czerwca 1974 r. w sposób zmieniony. Przekroczenie tej granicy wysokości aktywuje specjalne procedury dotyczące dostępu, osłon antywłamkowych oraz monitorowania ryzyka kolizji z konstrukcją regałową. Przykładem jest wózek paletowy ręczny FORKBERG o nośności 2500kg, który wymaga dodatkowych zabezpieczeń mechanicznych i oprogramowania przy pracy w strefach powyżej 7,2 metra.

Koszty i oszczędności - ile kosztuje uruchomienie magazynu wysokiego składowania

W 2026 roku uruchomienie systemu składowania w pionie wymaga dokładnego dopasowania inwestycji w regały, wózki i system WMS do dostępnego budżetu oraz wymogów BHP. Poniższa analiza pozwala zidentyfikować najważniejsze pozycje kosztowe i oszacować zwrot z inwestycji.

Porównujemy najpopularniejsze modele regałów dostępne w 2026 roku, by pomóc wybrać rozwiązanie odpowiadające zarówno potrzebom nośności, jak i cenie. Poniższa tabela zawiera szczegółowe dane techniczne oraz ceny netto i brutto, co umożliwia szybką ocenę stosunku jakości do ceny.

ModelWymiary [cm]Nośność [kg]PółkiCena netto [zł]Cena brutto [zł]
Hayrax FleXo 200x252x60cm200x252x603504447,12549,96
FORTIS LIGHT 4-półkowy200x200x5045041833,672255,42
Hayrax FleXo 300x192x60cm300x192x6035041298,701597,40
FORTIS LIGHT 5-półkowy200x200x504505533,85656,63
Hayrax FleXo 300x252x80cm300x252x803505640,85788,24
DURO 5-półkowy202x200x5030005640,85788,24
MAGO HX paletowy400x286,430005698,92859,67
W-180 cm S-120 cm G-45 cm180x120x4527551040,851280,25
Riveto 1,98x1,23x0,92m198x123x928005747,85919,85
Riveto 1,98x1,54x0,62m198x154x6268051461,571797,73
Riveto 3,00x2,15x0,62m300x215x624005217,48267,50
Riveto Light 1,98x1,54x0,74m198x154x741235878,041079,99

Wybór regałów odpowiedniej nośności stanowi istotny czynnik kosztowy. Przy planowaniu budżetu na system składowania w pionie rozważ zakup regałów o nośności 450-550 kg na półkę - zapewnia to równowagę między wytrzymałością a ceną. Modele FORTIS LIGHT oraz Hayrax FleXo oferują konkurencyjne ceny przy jednoczesnym spełnieniu wymagań nośnościowych dla większości produktów typu półki, kartony i małe palety.

W 2026 roku wózkami do przenoszenia palet służą modele takie jak FORKBERG, który ma nośność 2500 kg i długość 1150 mm. Platforma transportowa z pneumatycznymi kołami oraz nośnością 450 kg stanowi efektywne rozwiązanie dla lżejszych ładunków. Konkretna platforma ruchoma może przenosić towar pomiędzy regałami a strefą pakowania, minimalizując liczbę przejść pracownika.

Regał magazynowy Hayrax FleXo 250x162x50cm ma nośność 550 kg i 5 półek, co czyni go idealnym wyborem dla średniej wysokości regałów. Taki model zapewnia równowagę między wytrzymałością a ceną, a dodatkowa półka pozwala na elastyczne zarządzanie asortymentem.

Wyższe regały zwiększają pojemność o dodatkowe metry sześcienne na metr kwadratowy, co bezpośrednio przekłada się na redukcję kosztów przechowywania towaru. Dla 1000 m² powierzchni przy wysokości regałów do 7,2 m uzyskasz kubaturę 7200 m³ - to ekwiwalent 1200 standardowych kontenerów 20ft. Przy wysokości 12 m kubatura wzrasta do 12000 m³, a przy 20 m - do 20000 m³.

Do 7,2 m7200 m³Do 12 m12000 m³Do 20 m20000 m³01000020000Wysokość regałów [m]Kubatura [m³]

Inwestycja w System WMS pracujący w chmurze stanowi istotny element kosztowy, ale jednocześnie generuje znaczące oszczędności. System integruje się z SAP, Symfonia oraz Subiekt nexo, co eliminuje potrzebę inwestycji w drogie serwery lokalne. Każda operacja jest potwierdzana skanowaniem kodów kreskowych, co zmniejsza liczbę błędów o nawet 80% w porównaniu do ręcznego rejestrowania. System umożliwia inwentaryzację ciągłą zamiast tradycyjnej inwentaryzacji wstrzymującej pracę, co oszczędza średnio 15-20 godzin tygodniowo dla zespołu magazynowego.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o magazyn wysokiego składowania

Poniżej znajdują się odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące systemów składowania w pionie, ich definicji prawnej oraz wyposażenia technicznego.

Jakie są maksymalne wysokości regałów w nowoczesnych halach automatycznych?

Nowoczesne hale automatyczne mogą mieć wysokość regałów nawet do 40 metrów. Standardowe magazyny wysokiego składowania zaczynają się od 7,2 metra, a 40 metrów stanowi górną granicę przy pełnej automatyzacji. Hala automatyczna może osiągać 40 metrów wysokości regałów dzięki zaawansowanym systemom podnoszenia i sterowania.

Czy istnieje oficjalna definicja prawna magazynu wysokiego składowania?

Brak definicji prawnej magazynu wysokiego składowania może prowadzić do nieporozumień w praktyce realizacyjnej. Magazyn wysokiego składowania to obiekt wykorzystujący regały sięgające ponad 7,2 metra wysokości. Ta granica 7,2 metra pochodzi z literatury branżowej i norm PN-EN 15512-1:2019, a nie z aktów prawnych.

Jakie są różnice między ASRS a tradycyjnymi układnicami?

ASRS to układnice regałowe, które samodzielnie odkładają i pobierają palety bez udziału operatora. Kluczowa różnica polega na szerokości korytarzy: wózki VNA pracują w przestrzeni 1,5-1,8 metra, a nie w tradycyjnych 3,5 metrach. System JUNGHEINRICH MPB 0+2 z nośnością 2250 kg na parę trawersów stanowi przykład praktycznej implementacji ASRS.

Dlaczego wysokość składowania jest kluczowa dla efektywnej logistyki?

Wysokość składowania jest kluczowa dla efektywnej logistyki, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń pionową. Na jednym metrze kwadratowym można przechowywać dużą liczbę towarów, co zwiększa gęstość magazynowania. Wysokość składowania zwiększa efektywność logistyki dzięki optymalnemu wykorzystaniu kubatury halowej.

Jakie są zalety magazynu wysokiego składowania w e-commerce?

E-commerce wykorzystuje maksymalną pojemność dzięki systemom pionowego składowania, które stanowi fundament nowoczesnych łańcuchów dostaw. Magazyny wysokiego składowania często wykorzystują zaawansowane systemy regałowe oraz oferują wyjątkową pojemność dzięki maksymalnemu wykorzystaniu kubatury. W branży spożywczej i farmaceutycznej wymaga się systemu WMS dbającego o daty ważności i zasady FIFO/FEFO.

Jakie wyposażenie jest niezbędne w pracy takiego obiektu?

System składowania w pionie wymaga różnorodnego wyposażenia: wózek platformowy o nośności 450 kg z kołami pneumatycznymi, wózek paletowy ręczny FORKBERG z nośnością 2500 kg i o długości 1150 cm, drabina aluminiowa 3-elementowa o wymiarach 3x14 867 cm oraz drabina magazynowa przejezdna pomost o wysokości 102 cm i 4 stopniach. Regał magazynowy MAGO HX ma wymiary H-400 cm L-286,4 cm i nośność 3000 kg na parę trawersów.

Redakcja Magazyn Logistyka · wszystkie artykuły